Applying Annual Worth Analysis Lecture No. 20
1 / 1

Applying Annual Worth Analysis Lecture No. 20

Author : lois-ondreau | Published Date : 2025-06-23

Description: Applying Annual Worth Analysis Lecture No 20 Chapter 6 Contemporary Engineering Economics Copyright 2016 Where to Apply the AE Analysis Unit cost or profit calculation Outsourcing makebuy decision Pricing the use of an asset Unit

Presentation Embed Code

Download Presentation

Download Presentation The PPT/PDF document "Applying Annual Worth Analysis Lecture No. 20" is the property of its rightful owner. Permission is granted to download and print the materials on this website for personal, non-commercial use only, and to display it on your personal computer provided you do not modify the materials and that you retain all copyright notices contained in the materials. By downloading content from our website, you accept the terms of this agreement.

Transcript:Applying Annual Worth Analysis Lecture No. 20:
Applying Annual Worth Analysis Lecture No. 20 Chapter 6 Contemporary Engineering Economics Copyright © 2016 Where to Apply the AE Analysis Unit cost (or profit) calculation Outsourcing (make-buy) decision Pricing the use of an asset Unit Cost (Profit) Calculation Step 1: Determine the number of units (annual volume) to be produced (or serviced) each year over the life of the asset. Step 2: Determine the annual equivalent cost (or worth) of owning and operating the asset. Step 3: Divide the equivalent cost (worth) by the annual volume. Example 6.5: Unit Profit per Machine Hour When Annual Operating Hours Remain Constant Project Cash Flows and Operating Hours Solution Step 1: Determine the annual volume. 3,000 hours per year Step 2: Obtain the equivalent annual worth. PW (12%) = $30,065 AE (12%) = $30,065 (A/P, 12%, 4) = $9,898 Step 3: Determine the unit profit (savings per machine hour). Savings per machine hour = $9,898/3,000 = $3.30/hour Project Cash Flows and Operating Hours Example 6.6: Unit Profit per Machine Hour When Annual Operating Hours Fluctuate Solution Step 1: Determine the annual volume. Year 1: 3,500 hours Year 2: 4,000 hours Year 3: 1,700 hours Year 4: 2,800 hours Step 2: Obtain the equivalent annual worth. AE (12%) = $30,065 (A/P, 12%, 4) = $9,898 C[(3,500)(P/F,12%,1) + (4,000)(P/F,12%,2) + (1,700)(P/F,12%,3) + (2,800)(P/F,12%,4)] x (A/P,12%,4) = 3,062.95C Step 3: Determine the unit profit (savings per machine hour) C = $9,898/3,062.95 = $3.23/hour Make or Buy Decision Step 1: Determine the time span(planning horizon) for which the part (or product) will be needed. Step 2: Determine the annual volumeof the part (or product). Step 3: Obtain the unit costof purchasing the part (or product) from an outside firm. Step 4: Determine the equipment, manpower, and all other resources required to make the part (or product). Step 5: Estimate the net cash flows associated with the “make” option over the planning horizon. Step 6: Compute the annual equivalent cost of producing the part (or product). Step 7: Compute the unit cost of making the part (or product) by dividing the annual equivalent cost by the required annual volume. Step 8: Choose the option with the minimum unit cost. Example 6.7: Outsourcing Production of Electric Compressors Investment and Other Financial Date Related to Outsourcing Electric compressor: $42 per unit Required investment: $325,000 Salvage value: $60,000 Service life: 7 years Annual maintenance cost: $120,000 MARR: 18% Solution Pricing

Download Document

Here is the link to download the presentation.
"Applying Annual Worth Analysis Lecture No. 20"The content belongs to its owner. You may download and print it for personal use, without modification, and keep all copyright notices. By downloading, you agree to these terms.

Related Presentations

Prebuilt Delivery Option Dallas Moving Company Applying Essence in Practice Fundamental Analysis Workshop Series JUNIOR35,9042,992.0036,9843,082.0036,4323,036.0037,5483,129.00SPECIALI Applying Essence in Practice Applying the Pathways Vision Model High Net-Worth Household Giving Variations Lecture 17  Factor Analysis APPLYING FOR  MLP  2019 We’re delighted that you would like to apply for this very special Fort Worth to Houston Corridor Expressway Concept Daniel Rudge Financial Analysis Marble Mountain Ranch, Inc.